NALED predlaže digitalizaciju svih dokumenata, elektronsku dostavu i čuvanje svih dokumenata iz radno-pravnih odnosa.
– Tako već rade Estonija, Danska, Finska, Poljska, a od početka ove godine i HrvatskaRadnik u Srbiji elektronskim putem može da dobije samo rešenje za godišnji odmor i platni list. Svi ostali dokumenti moraju da budu na papiru. Tako kažu inspektori, pozivajući se na Zakon o radu. Zato je NALED, kao jednu od 15 prioritetnih preporuka novog izdanja „Sive knjige“, nominovao digitalizaciju svih dokumenata, elektronsku dostavu i čuvanje svih dokumenata iz radno-pravnih odnosa. Uvođenjem ove novine u zakonski okvir, uveravaju nadležni, zaposleni bi mogli u elektronskoj formi da zaključe ugovor o radu. Mogao bi elektronskim putem da im bude dostavljen pravilnik o sistematizaciji, rešenje o plaćenom odsustvu, neplaćenom odsustvu, rešenje o porodiljskom i druge dokumente, navodi se u najnovijem NALED-ovom biltenu.
- Radnicima bi trebalo dati mogućnost da sami izaberu da li žele da sačine i dobiju ove dokumente elektronskim ili tradicionalnim putem u paprinoj formi. Zato smo u preporuci „Sive knjige“ naznačili da bi dodavanjem posebnog člana u Zakon o radu trebalo predvideti i opciju kreiranja, dostavljanja i čuvanja dokumenata, opštih akata i ugovora u digitalnoj formi. Zakon to sada dozvoljava samo u dva slučaja – objašnjava Jelena Mićić, iz NALED-a.
Nadležni navode da neusklađenost propisa i nerazumevanje inspekcijskih organa otežavaju poslodavcima i zaposlenima da koriste pogodnosti koje im zakonski stoje na raspolaganju. Jer, praksa pokazuje da inspekcije često tumače da bi sva dokumenta trebalo da budu u papirnom obliku i firme se ponašaju u skladu s tim, između ostalog, i zbog nezanemarljivih novčanih kazni, pa moraju da izrađuju i arhiviraju i štampane verzije svih radno-pravnih dokumenata. Neretko se događa da su u praksi kompanije već uvele digitalnu formu dokumenata, ali zbog zakonskog okvira i ustaljene prakse svu dokumentaciju štampaju i time rade dvostruki posao. U NALED-u navode da su iskustva stečena za vreme pandemije ukazala na suštinski značaj fleksibilne, elektronske komunikacije između poslodavaca i zaposlenih, lišene nepotrebnog formalizma i preterano dugih procedura.
Elektronsko čuvanje podataka u Estonija, Danska, Finska, Hrvatskoj...
U mnogim evropskim zemljama se ubrzava trend prelaska na elektronsko čuvanje i dostavljanje dokumenata. Za sada su na ovaj način svoje poslovni ambijent modernizovale i digitalizovale Estonija, Danska, Finska, Poljska, a od početka 2023. godine i Hrvatska.